Akdeniz Üniversitesi

Theatre Pitching for Employment

İş görüşmelerindeki sunumların işe girebilme konusundaki önemini iş arayanlar iyi bilirler. Başarı da pratik yapma ile elde edilir. Tiyatro çalışmaları, bizi günlük hayatta “normal” kabul edilen çalışmaların ve davranışların ötesine taşır. Bu da istihdam edilebilirliğe büyük katkı sağlar. Tiyatro, insanın kendini nasıl sunduğunu anlamasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra, insanın bedenini, sesini, duruşunu farketmesini sağlar ve bu özellikler iş görüşmelerinde büyük önem taşır. Ayrıca, insanın hızlı bir şekilde bir topluluğa hitap etmesi, özellikle de İngilizce olarak, kişisel gelişime büyük katkı sağlar. Bunun yanı sıra katılımcıları da motive eder ve güçlendirir.

Yetişkinler için yapılan bu proje, tiyatro çalışmaları yardımıyla eğitsel hedeflere ulaşılmasını hedeflemektedir. Katılımcılar, kendilerini daha iyi bir şekilde ifade etmeyi (pitch), ve  akıllarındaki projeleri AB kapsamında sürdürmeyi öğrenecekler. Sivil toplum kuruluşlarından, kültürel organizasyonlardan, eğitim enstitülerinden ve organizasyonlardan oluşan verimli ve bütünsel bir ortaklıktır.

Projede 6 ülkeden 84 katılımcının katılımlarıyla, 7 adet tiyatro çalışması yapılması amaçlanmaktadır. Bu katılımcılar arasında engelli bireyler, işsiz gençler ve göçmenler de dahildir. Ortaklar kapsayıcı eğitimle ve tiyatro vasıtasıyla hem örgün hem de yaygın eğitim yöntemlerini paylaşacaklardır.

Çalışmalar, 7 adet Pitching Forum ile son bulacak. Bu forumlar katılımcılar için bir çalışma ve sunum yeri olarak da hizmet edecektir. Bunun yanında, yeni AB projeleri üretlilmesine de katkı sağlayacak.

Katılımcılar bu forumlarda kendilerini ve projelerini nasıl daha iyi sunabileceklerini öğrenecekleri  eğitsel çalışmalara katılacaklar. Bu çalışmalar, herkesin çalışma şekli ve öğrenme şekli farklı olduğu için, birbirinden farklı olacak. Ayrıca bu çalışmaların paylaşılması profesyonellerin ve eğitimcilerin de gelişimine katkıda bulunacak. Doktora çalışmaları için kullanılan drama-aksiyon modelinden tutun, kukla kullanılan metodlara kadar birçok farklı metod kullanılacaktır.

6 Avrupa ülkesinden katılımcılar, bu proje sayesinde hem sunum yeteneklerini hem de sosyal becerilerini geliştireceklerdir. Daha sonra ise bu yeteneklerini forumlarda bir topluluk karşısında sergileyeceklerdir. Bütün forumlar çevrimiçi olarak canlı yayınlanacak ve arşivlere koyulmak üzere de kaydedilecektir. Bu sayede projenin görünürlüğü ve bilinirliği artacaktır. Katılımcılar ülkelerine döndükten sonra yerel topluluklarında da deneyimlerini paylaşmak ve orada da göstermek için aynı sunumları yapacaklardır. Ayrıca bu fırsatı da AB ülkelerinin kaynaştırılması için kullanacaklardır.

Bütün ortakların bu konularda çok fazla tecrübesi olduğu için, projenin katılımcılarına da büyük ve hızlı bir etkisi olacaktır. Proje katılımcıların İngilizcelerini ve AB Anahtar Yeterliliklerini geliştirmekle kalmayıp, sunumsal ve sosyal yeteneklerini de geliştirecektir. Anlık eğitim etkisinin dışında, projede e-kitapçık, fotoğraflar, videolara da hazırlanacaktır. Bunların yanı sıra, bütün eğitim materyalleri EPALE, SALTO, ENCC ve VALOR platformlarında paylaşılacaktır.

Uzun vadede, bu proje Tiyatro Çalışmaları Ağı’nın başlangıcı olacak ve kendi kendini devam ettirecektir. Yetişkin öğrenicileri dahil edecek, insanları aktif vatandaşlığa teşvik edecek ve engelli bireyler, göçmenler gibi grupların diğer vatandaşlarla kaynaşmasına yardımcı olacaktır.

Sayfa Özeti: Theatre Pitching for Employment

Anahtar Kelimeler: