Akdeniz Üniversitesi

Komşumla Buluşuyorum Projesi

Sistem ve Jenerasyon Derneği’nin koordinatörlüğünde Akdeniz Üniversitesi Avrupa-Akdeniz Gençlik Merkezi’nin ortak olduğu “Meeting my Neighbour” Projesi Anna Lindh Vakfı’nın “Kültürlerarası Eylem Ağı” ALF/NIA/2015/01 teklif çağrısı kapsamında finanse edilmektedir.

Projenin amacı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile farklı altyapılardan gelip bir takım sosyal ve kültürel zorluklar ile yüzleşmek zorunda kalmış olan gençlerin karşılıklı saygılarını ve kültürlerarası anlayışlarını geliştirmelerine destek olmaktır. Kültürlerarası bir diyalog geliştirilmesi amacı ile Türkiye’nin üç büyük şehrinden – Eskişehir, Antalya ve Ankara - ortak kuruluşlar ile birlikte çalışılacaktır.

Projenin diğer ortakları; 2N İnovasyon Araştırma ve Geliştirme Yaz. Tic. Ltd. Şti., Association of Civil Society and Development Institute ( ACSDI ), Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı ( TÜSEV), EU Activities Centre Association, Türkiye Özürlüler Eğitim ve Dayanışma Vakfı ( ÖZEV ), Eskişehir Mevlevihanesi Kültür Derneği.

Projenin hedefleri:

- Gençleri farklı kültürel, dini ve sosyal altyapılardan gelen komşuları ile diyalog kurmaya davet etmek,
- Kültürel çeşitliliğe vurgu yaparak yerel halk ve bu kişiler arasındaki bilgi, hoşgörü ve sempati düzeylerini arttırmak,
- Katılımcılar komşuları ile kurdukları iletişimi “Katılımcı Video”(hyperlink) metodu ile hazırladıkları videolar ile pratiğe dökebilmek,
- Bu kişilerin gerçek hayat hikâyeleri ve yabancı bir ülkedeki hayatları üzerine kurulan hikâyelerinin videolar aracılığı ile paylaşılmak.

Ana Faaliyetler:

- Video Yarışması (Detaylar için tıklayınız)
-“Komşular Arası Diyalog” Film Festivali-Ankara
-“Komşular Arası Diyalog” Film Festivali-Eskişehir
-“Komşular Arası Diyalog” Film Festivali-Antalya

Sayfa Özeti: Komşumla Buluşuyorum Projesi

Anahtar Kelimeler: